Samochód gaśniczy OSP Nowa Biała » nowabiala24.pl

Samochód gaśniczy OSP Nowa Biała

Wydarzenia związane z zaistnieniem na terenie Nowej Białej  pożaru 9 budynków gospodarczych w dniu 30.05.2009 roku oraz 4 budynków w dniu 03.09.2010 roku ostatecznie przesądził o pilnej konieczności poprawy jakości bazy sprzętowej w zakresie posiadania samochodu gaśniczego o lepszych parametrach i z większą ilością wody.

Obecnie użytkowany samochód gaśniczy został wyprodukowany w roku 1979 i dziś  jest to pojazd ponad 30-letni. Został  zakupiony w roku 1993 w Republice Słowacji  za środków zgromadzonych przez OSP ze składek mieszkańców wsi Nowa Biała. Zastosowane w nim rozwiązania konstrukcyjne oraz stan armatury wodnej nie gwarantują  w pełnym zakresie pewności  skutecznego działania.  Pomimo jego modernizacji wymaga on nadal dalszych ulepszeń i remontów co w efekcie  powoduje wydawanie środków bez gwarancji otrzymania zawalającego efektu.

Starania o pozyskanie samochodu pożarniczego poprzedziło szereg przygotowań organizacyjnych, które realizował Zarząd OSP. Należały do nich

– podjęcie uchwały walnego zebrania członków OSP o pilnej konieczności zakupu samochodu,
– przekazanie wniosku o dofinansowanie zakupu na forum wiejskiego zebrania,
– skierowanie wniosku o dofinansowanie do Urzędu Gminy w Nowym Targu,

Działanie te wymagały czasu oraz wielu konsultacji. Po otrzymaniu przychylnych zapewnień o pomocy w zakupie samochodu podjęto działania zmierzające do znalezienia zadowalającego rozwiązania. W pierwszej kolejności Zarząd określił wysokość środków jakie może przeznaczyć na zakup samochodu oraz przyjął założenia związane z parametrami, którymi powinien charakteryzować się pojazd. Ustalono, że z uwagi na charakter zabudowy miejscowości powinien być to samochód z dużą ilością (7-9 tys litrów ) wody zdolny do transportu od 4-6 strażaków, wyposażony w prostą ale niezawodna zabudowę pożarnicza. Ze względów oczywistych wynikających z cen tego typu pojazdów nie byliśmy w stanie zakupić samochodu nowego.

Rozpoczęto intensywną korespondencję z firmami zajmującymi się sprzedażą samochodów używanych sprowadzanych z  zagranicy. Po otrzymaniu  odpowiedzi od niektórych firm dokonano oceny zaproponowanych rozwiązań. Okazało się, że występuje duży problem  w znalezieniu samochodu jaki by nas zadowalał. Postanowiono więc zastosować drugie rozwiązanie a mianowicie zakupić podwozie samochodu ciężarowego o dużej nośności i na nim wykonać zabudowę. Udało się  nawiązać grzecznościową współpracę z firmą Renault-Polska, której przedstawiciel wyszukał dla nas podwozie  samochodu ciężarowego. Podwozie to po wymaganych przeróbkach zostało przyjęte przez nas do wykonania zabudowy. W między czasie intensywnie poszukiwaliśmy wykonawcy zabudowy pożarniczej. W praktyce wygląda to tak, że podwozie to kabina i rama nośna no i oczywiście koła i na ramie wykonuje się od podstaw nową zabudowę. Na rozesłane zapytania ciekawą ofertę przesłała firma o nazwie OSINY, która ma swoja siedzibę niedaleko Częstochowej. Przedstawiciel firmy nawiązał kontakt z Renault-Polska i po dokonaniu oględzin zaakceptował podwozie do zabudowy na samochód pożarniczy co było jednoznaczne z jego zakupem. Doszło do wspólnego  spotkania  władz Gminy Nowy Targ , Zarządu OSP i dyrektora firmy Osiny w sprawie  finansowania zakupu oraz kosztów zabudowy według naszych ustaleń. Ponadto dokonano szczegółowych ustaleń związanych z zabudową pożarniczą  od strony technicznej

Efektem tego spotkania oraz wniosku Zarządu OSP było przyznanie w miesiącu grudniu  dla naszej jednostki dotacji w wysokości 150 000 zł przez Gminę Nowy Targ na częściowe sfinansowanie zabudowy.

Z wykonawcą współpracowaliśmy na bieżąco, konsultując rozwiązania techniczne dotyczące zabudowy.

W obecnej chwili samochód stoi w naszym garażu. Samochód posiada typową zabudowę pożarniczą z możliwością przewozu 6 strażaków, zbiornikiem na wodę o pojemności 8000 l oraz autopompę o wydajności 3200 litrów na minutę z dwoma nasadami zasilającymi i dwoma tłocznymi, linią szybkiego natarcia oraz działkiem o regulowanej wydajności od 1600 do 2400  litrów na minutę. Ponadto wyposażony jest w agregat prądotwórczy i maszt oświetleniowy. Konstrukcja zabudowy oraz oblachowanie jak i zabudowa skrytek na sprzęt wykonana jest z aluminium. Posiadamy na nią 2-letnią  gwarancje wytwórcy. Obecnie prowadzimy prace związane z przygotowaniem samochodu do zamontowania radiostacji samochodowej, oznakowania pojazdu, oraz stopniowo wyposażamy w sprzęt.

Uroczyste, oficjalne  przekazanie samochodu do eksploatacji połączone z poświęceniem planujemy na dzień 24 czerwca 2012 roku. Wierzymy, że będzie to chwila na szczególne podziękowania. Ale już dziś każdemu, który wsparł naszą wspólna inicjatywę bardzo dziękujemy. Dziękujemy władzom oraz radnym Gminy Nowy Targ. Szczególnie dziękujemy członkom Wspólnoty Leśnej Urbarialnej, mieszkańcom naszej wsi, którzy hojnie wsparli nas finansowo  w trakcie organizowanej zbiórki.

Dzisiaj samochód o pożarniczym oznaczeniu GCBA 8/32 stoi w naszym garażu. I z pełnym zrozumieniem przyjmujemy życzenia tych, którzy ogładzali nasz nabytek „niechaj stoi a jego sygnały alarmowe niech milczą”.

Autor zdjęć:  Józef Majerczak

 
Failed to get data. Error:
Quota exceeded for quota metric 'All requests' and limit 'All requests per day' of service 'photoslibrary.googleapis.com' for consumer 'project_number:965144024311'.

Komentowanie jest wyłączone.