We środę 15 sierpnia u Państwa Grochowskich w Nowej Białej odbyło się spotkanie z historią przedmiotów użytku codziennego, poprzedniego wieku z Nowej Białej i okolicy pt. „Ocalić od zapomnienia”.
Pierwsze spotkanie pt. „Ocalić od zapomnienia” przeszło już do historii. W ciągu dzisiejszego dnia naszą „Spiską Izbę” odwiedziło ok. 200 osób, głównie mieszkańcy Nowej Białej jak i turyści.
– Cieszy nas bardzo, że te spotkanie umożliwiło starszym mieszkańcom naszej wioski cofnięcie się w czasie do czasu ich młodości, gdy pracowali w polu i w domu używając przedmiotów podobnych do tych znajdujących się w „Spiskiej Izbie”, przynosząc ze sobą wiele miłych wspomnień. Radością dla nas, organizatorów, była chęć podzielenia się informacjami o tym do czego, jak i gdzie wykorzystywali różne przedmioty nasi starsi goście.
Po „Spiskiej Izbie” oprowadzali zwiedzających Anna Bendyk oraz Piotr Grochowski – przenosząc zwiedzających swoimi opowieściami w minione lata. W „Spiskiej Izbie” przedmiotami wartymi uwagi są: warsztat tkacki, piec kuchenny, stół z intarsją, łóżko – z materacem ze słomy – oraz stroje Spiskie.
– Mamy nadzieję, że dzięki przygotowanym przez nas spotkaniu udało się przybliżyć mieszkańcom Nowej Białej informacje na temat wielu przedmiotów używanych na Spiszu w wieku końcem XIX w. i XX w. – dodaje Piotr Grochowski.
„Moja spiska kolekcja rozpoczęła się w 1973 roku, gdy doszła do mnie wiadomość (…), że zabrano do Niedzicy jeden z trzech drewnianych, nieużywanych już od wielu lat kieratów.”
Tak rozpoczęła się historia Jana Grochowskiego – znanego i cenionego lekarza dziecięcego – dzięki, któremu powstała „Spiska Izba”, a w niej znalazło się wiele eksponatów z terenów Spisza, a głównie Nowej Białej.
„(…) zacząłem zbierać niepotrzebne już przedmioty, aby uchronić je przed zniszczeniem i zachować w pamięci kolejnych pokoleń. Przez 36 lat zgromadziłem rozmaite przedmioty, które teraz składają się na znaczną kolekcję etnograficzną.”
Cytaty: Jan Grochowski – „W Nowej Białej na Spiszu”