Obchody jubileuszu 65-lecia zespołu Śpis » nowabiala24.pl

Obchody jubileuszu 65-lecia zespołu Śpis

Obchody jubileuszu 65-lecia zespołu Śpis, w dniu 24 listopada, rozpoczęto uroczystą mszą św. w języku słowackim o godz. 11-tej w kościele parafialnym p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, celebrowaną przez proboszcza parafii ks. Tadeusza Korczaka. We mszy św. wzięli udział byli i obecni członkowie zespołu, zaproszeni goście oraz mieszkańcy ubrani w stroje regionalne.

Po mszy św. uczestnicy przemieścili się do budynku Centrum Kultury Słowackiej gdzie odbyła się druga część uroczystości. Na wstępie minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych założycieli i członków zespołu.

Następnie kierownik zespołu Józef Majerczak przywitał przybyłych na uroczystość gości wśród których byli: Konsul Generalny Republiki Słowackiej Marek Lisansky,  Wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch, Przewodniczący Rady Gminy Wiesław Parzygnat, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Anna Krzysztofek, Radny Paweł Długi, Dyrektor GOK w Łopusznej Józefa Kuchta, Wiceprzewodniczący TSP Dominik Surma, Sekretarz Generalny TSP Ludomir Molitoris, Dyrektor Gminnej Biblioteki Maria Bednarczyk, Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolicy Julian Kowalczyk, Redaktor Naczelny czasopisma Život – Agata Jędrzejczyk, Przewodniczący oddziału TSP na Spiszu Franciszek Młynarczyk (obecny) oraz Franciszek Kurnat (honorowy),  Proboszcz ks. Tadeusz Korczak,  Kierownik zespołu Zielony Jawor z Krempach Maria Wnęk, była kierownik Jurgowskiej grupy Anna Maciczak, Zarząd Urbaru, członkowie Rady Sołeckiej, przewodnicząca Koła TSP w Nowej Białej Monika Bednarczyk, byli i obecni członkowie zespołu Śpis, mieszkańcy Nowej Białej oraz okolicznych miejscowości.Na uroczystość przybył także proboszcz z Niedzicy, rodak z Nowej Białej ks. Józef Bednarczyk.

Wyróżnienia i okolicznościowe nagrody

Następnie Agata Jędrzęczyk przypomniała historię zespołu oraz działalność zespołu za okres 65 lat.  Odczytała i przekazała na ręce kierownika zespołu Józefa Majerczaka życzenia i podziękowania od Marszałka Małopolski i Wojewody Małopolskiego za kultywowanie tradycji naszych przodków. Z gratulacjami wystąpili: Konsul Generalny Republiki Słowackiej  Marek Lisanský, Sekretarz Generalny TSP  Ludomir Molitoris i Wiceprzewodniczący TSP Dominik Surma którzy wręczyli kierownikowi zespołu pamiątkową książkę – kronikę, Rada Gminy Nowy Targ przyznała zespołowi w dowód uznania tytuł „Zasłużony dla Gminy Nowy Targ” który wręczyli Przewodniczący i Wiceprzewodnicząca Rady Gminy, Wójt Gminy Nowy Targ wręczył zespołowi okolicznościową plakietę oraz jubileuszową nagrodę pieniężną. Upominki wręczyli też: Dyrektor GOK  Józefa Kuchta, Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolicy Julian Kowalczyk, kier. Zespołu Zielony Jawor Maria Wnęk oraz kierownik goszczącego zespołu Maguranka ze Spiskiej Starej Wsi.

– Zespół to nie tylko nazwa. To przede wszystkim ludzie, którzy go tworzą i wkładają całe swoje serce oraz chęci w kontynuację tradycji i kultury ludowej miejscowości Nowa Biała, począwszy od założycieli, poprzez ich następców – kierowników i niezliczoną ilość członków, która przewinęła się przez te wszystkie lata – powiedziała w trakcie wygłaszania krótkiej historii zespołu Śpis, Agata Jędrzejczyk.

Występy zespołów

Po wystąpieniach nastąpiła część artystyczna. Na początku wystąpiły dzieci z zespołu Mali Biylanie prowadzone przez Dominikę Majerczak z programem Gry i zabawy na pastwisku. Następnie na scenie wystąpił gościnnie zespół Maguranka ze Spiskiej Starej Vsi. Po tym występie scena należała już do zespołu ŚPIS. Jako pierwsi wyszli na scenę byli członkowie zespołu tzw Spis Senior z programem z którym występowali w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

Po nich wystąpili także byli członkowie jednak nieco młodsi bo występujący w latach dziewięćdziesiątych i na początku lat dwutysięcznych. Końcówka części artystycznej była popisem obecnego zespołu. Wystąpili z trzema choreografiami przeplatanymi występem młodej kapeli oraz śpiewem solowym Dominiki Majerczak. W końcówce wystąpili ze specjalnie przygotowaną choreografią na obchody jubileuszu z tańcem tzw. flaśkowy.

Po zakończeniu występów  zespołowi gratulowali Radny Paweł Długi oraz członek Rady Sołeckiej Maria Bednarczyk wręczając zespołowi kosz czerwonych róż oraz pamiątkową plakietkę. Następnie wszyscy zgromadzeni odśpiewali zespołowi gromkie STO LAT. Kierownik zespołu podziękował w imieniu zespołu za gratulacje i zaprosił wszystkich zebranych na uroczysty obiad.

Po obiedzie były wpisy do księgi pamiątkowej, wspólny śpiew i posiady przy muzyce ludowej. Zabawa, wspomnienia i śpiew rozbrzmiewały do białego rana.

fot. Grzegorz Kołodziej

Pełny referat okolicznościowy wygłoszony na uroczystości:

Skomentuj teraz!