Finałowy koncert festiwalu Barok na Spiszu » nowabiala24.pl

Finałowy koncert festiwalu Barok na Spiszu

Wnętrze kościoła św. Katarzyny Aleksandrysjkiej w Nowej Białej rozbrzmiało utworami barokowych twórców. Przed licznie zgromadzoną publiką kompozycje: Giovanni Gabieli, Andrea Gabriele, Adama Jarzębskiego, Franciszka Lilius oraz Mikołaja Zielińskiego wykonała grupa Scepus Baroque. Wszystko złączone hasłem: „Zobaczyć i usłyszeć sztukę”.

O festiwalu Barok na Spiszu

– Festiwal promuje wspaniałe zabytki baroku znajdujące się na terenie polskiego Spisza poprzez koncerty muzyki korespondującej z wystrojem oraz charakterem wnętrz – mówi Rafał Monita, inicjator festiwalu i jego główny organizator.

Festiwalowy koncert poprzedziło zwiedzanie wnętrza kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej, z pięknym rokokowym ołtarzem głównym, po którym oprowadzał proboszcz parafii ks. Tadeusz Korczak. Natomiast Katarzyna Wiwer w mini-wykładzie opowiedziała o działalności i twórczości prekursora polskiego baroku, którym był Mikołaj Zieliński.

– Scepus Baroque, to formacja powstała w 2013 roku jako orkiestra festiwalowa związana z realizacją idei muzycznych realizowanych na festiwalu Barok na Spiszu, od którego zespół wziął nazwę. Pomysłodawczynią i animatorką zespołu jest śpiewaczka Katarzyna Wiwer. Ideą zespołu są wykonania muzyki barokowej pełnej energii, świeżości, otwartości na nowe, niekonwencjonalne interpretacje i konteksty – czytamy w broszurze.

Hołd Zielińskiemu

Finałowy koncert festiwalu Barok na Spiszu, poświęcony był Mikołajowi Zielińskiemu – kompozytorowi polskiego przełomu renesansu i baroku, zwanego jest ojcem polskiego baroku. W koncercie, oprócz kompozycji Mikołaja Zieleńskiego znalazły się również utworu innych kompozytorów, działających w tej samej dobie w Polsce i w Wenecji (Giovani Gabriele, Andrea Gabriele, Adam Jarzębski i Franciszek Lilius). Całość wieńczy wspaniałe, niezwykle kunsztowne 12-głosowe Magnificat.

– Zespół Scepus Baroque wybrał utwory odpowiadające kolejnym okresom roku liturgicznego, zarówno polichóralne, wielogłosowe Offertoria, jak niezwykle kunsztowne, wirtuozowsko ozdobione Communiones w obsadzie solowej i w duecie z towarzyszeniem organów – piszą organizatorzy i dodają – Całość wieńczy wspaniałe, niezwykle kunsztowne 12-głosowe Magnificat.

Wykonawcy:
Scepus Baroque
Katarzyna Wiwer – sopran
Anna Zawisza – sopran
Łukasz Dulewicz – kontratenor
Marcin Liweń – kontratenor
Łukasz Wilda – tenor
Karol Kusz – tenor
Dawid Biwo – baryton
Andrzej Zawisza – bas
Marian Magiera – cynk
Bogdan Piznal, Andrzej Tkaczyk, Bartłomiej Witek – puzony historyczne
Patrycja Domagalska-Kałuża – pozytyw

Stanisław Krzysztofek

Skomentuj teraz!