-1.5 C
Nowa Biała
czwartek, 12 grudnia, 2024

Ze szkła i drewna – Park Archeologiczny Obłazowa

Ze szkła, drewna i naturalnych ścieżek – taki jest Park Archeologiczny w Nowej Białej, przez przez MFA Biuro Architektoniczne z Kielc. Zwycięski projekt poznaliśmy we środę 20 grudnia, w trakcie konferencji prasowej zorganizowanej przez Urząd Gminy.

Do pierwszego konkursu zgłosić się 36 pracowni architektonicznych z Polski i za granicą, finalnie o swoich pracach i pracach, które zostały poddane opinii Komisji Konkursowej, na czele której stanęła mgr inż. łuk. Maria Modzelewska. W komisji znalazł się ojciec wykopalisk archeologicznych w Obłazowej – prof. dr hab. Paweł Valde-Nowak.

Planowana inwestycja będzie zlokalizowana na terenie Wspólnoty Leśnej w Białej, która na wiele lat wydzierżawiła się Urzędowi Gminy. Sam teren przylegający do terenu Rezerwat Przyrody Przełom Białki i Natura 2000. Jest to teren zalewowy – cały teren pod wodą, w trakcie powodzi w 2008 roku.

Wizja Parku Archeologicznego Oblazowa, oferowana przez MFA Biuro Architektoniczne do dwa budynków – jeden z dostępnych w handlu, drugi ekspozycyjny, w całości wyposażony w wykopaliskę archeologiczną z Obłazowej. Znajdzie się tam również sala konferencyjna, Głównie w pokoju gościnnym, w jaskiniach, w jaskiniach, w jaskiniach. Budynek ten będzie składał się z dwóch pięter i będzie się znajdował punkt widokowy, jako jedyny znajdujący się ponad drzew koronami. Ewolacja obu budynków, do podstawowego szkła i drewna z modrzewią syberyjskiego, posiadającego bardzo wysoką trwałość.

W mniejszym parterowym budynku, o charakterze komercyjnym, będzie znajdowała się restauracja. Przewidywany koszt budowy do około 8 milionów złotych.

Obowiązujący w zgłoszonych pracach, był wizualizacją zagospodarowania terenu Rezerwat Przyrody Przełom Białki. Architekci z Kielc postawili na naturalne ziemne lub żwirowe ścieżki; przewidziełem trójkę tarasów widokowych.

Prof. Paweł Valde-Nowak podczas spotkania podkreślał, że w Parku Archeologicznym o takim charakterze, jaki chce stworzyć Gmina Nowy Targ, nie będzie można wystawiać i przechowywać najważniejszego skarbu Obłazowej – najstarszego bumerangu na świecie. Byłoby w stanie, jeśli działająca placówka działająca jako iw ramach muzeum.

Marcin Kolasa – wicewójt Gminy Nowy Targ – podkreślił, że Gmina będzie starała się uzyskać dostęp do informacji na temat budowy Unii Europejskiej, przy wsparciu Euroregionu Tatry.

Oprócz pozyskiwania funduszy na budowę, Gmina Nowy Targ musi dokonać zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i uzyskać stosowne zgody, które umożliwią budowę kompleksu. Budowę planuje się w trybie „zaprojektuj i zbuduj”.

Sąd Konkursy przyznał nagrody dla 3 prac:
I miejsce zajęła firma MSZ Biuro Architektoniczne Włodzimierz Tracz z Kielc – nagroda 25 000zł.
II miejsce zajęła Pracownia Projektowa „+ ARCHITEKTURA” mgr inż. łuk. Maciej Kubicki Białka Tatrzańska – nagroda 7 000 zł
III miejsce zajęła firma p. Izabeli Sykta IDeeS Architektura i Krajobraz Kraków – nagroda 4 000 zł.

Prezentacja zwycięskich prac

I miejsce:
MFA Biuro Architektoniczne z Kielc

 
Failed to get data. Error:
Quota exceeded for quota metric 'All requests' and limit 'All requests per day' of service 'photoslibrary.googleapis.com' for consumer 'project_number:965144024311'.

II miejsce:
Pracownia Projektowa „+ ARCHITEKTURA” z Białki Tatrzańskiej

 
Failed to get data. Error:
Quota exceeded for quota metric 'All requests' and limit 'All requests per day' of service 'photoslibrary.googleapis.com' for consumer 'project_number:965144024311'.

III miejsce:
IDeeS Architektura i Krajobraz z Krakowa

 
Failed to get data. Error:
Quota exceeded for quota metric 'All requests' and limit 'All requests per day' of service 'photoslibrary.googleapis.com' for consumer 'project_number:965144024311'.
Najnowsze informacje
Więcej w tej kategorii