fbpx

Budowa Szlaku wokół Tatr przez tereny Nowej Białej

Dzisiaj ruszyła budowa blisko 15-kilometrowego odcinka Szlaku wokół Tatr na terenie Gminy Nowy Targ, który połączy Miasto Nowy Targ i Gminę Szaflary z Łapszami Niżnymi. Inwestycja, która jest częścią projektu flagowego pt. „Historyczno-kulturowo-przyrodniczego Szlaku wokół Tatr-etap II” wdrażanego wspólnie przez 10 partnerów z Polski i ze Słowacji w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja,  kosztować będzie blisko 6 mln zł.

Umowę na realizację tego przedsięwzięcia Gmina Nowy Targ zawarła z wykonawcą inwestycji-konsorcjum firm: Podhalańskie Drogi i Podhalańskie Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe w dniu 21.06.2017 r. Zakres inwestycji, która ma zakończyć się do połowy 2018 roku, poza budową 12,5 km ścieżek rowerowych o nawierzchni asfaltowej na terenie miejscowości Gronków, Nowa Biała, Krempachy, Dursztyn obejmuje także wykonanie niezbędnych obiektów mostowych: wyremontowany zostanie przejazd w bród pod mostem w Gronkowie, most na potoku Leśnica w Gronkowie, przepust na potoku Czerwonka oraz wybudowana zostanie kładka i przepust na potoku Durściańskim w Krempachach. Do użytku podróżujących oddane zostaną 4 miejsca postojowe. W każdej z wiat przystankowych będzie można nie tylko odpocząć, ale także naprawić swój rower.

Budowany odcinek jest już kolejnym  realizowanym przez Gminę Nowy Targ w ramach projektu flagowego-w maju br. konsorcjum firm: Podhalańskie Drogi i Podhalańskie Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe rozpoczęło roboty budowlane między Krauszowem i Morawczyną. Do końca września 2017 powstaną blisko 3 km asfaltowej ścieżki rowerowej łączącej dwa odcinki wybudowane w 2015 roku w ramach I etapu projektu, tj.: Ludźmierz-Krauszów i Morawczyna-Pyzówka.  Na budowę trasy samorząd przeznaczył 700 tys. zł.

Oba odcinki biegną przez piękne krajobrazowo tereny Podhala i Spisza umożliwiając podziwianie przez cały rok przyrody oraz panoramy Tatr, Babiej Góry i Gorców. Szczególną wartość ma odcinek Gronków-Dursztyn, który udostępnia znajdujące się w oddaleniu od głównych dróg obszary cenne zarówno pod względem przyrodniczym takie jak: Przełom Białki, Cisowa Skała, jak i pod względem kulturowym dzięki możliwości podziwiania np. tradycyjnej zabudowy spiskiej.

Powstanie tych tras to kolejny element rozbudowy ścieżek rowerowych Historyczno-kulturowo-przyrodniczego Szlaku wokół Tatr, który do 2018 roku liczyć będzie łącznie prawie 150 km. Jego docelowa długość to 250 km.

Źródło informacji: strona internetowa Urzędu Gminy w Nowym Targu

Skomentuj teraz!