Zwieńczeniem Triduum Paschalnego jest Wigilia Paschalna, będąca najbardziej uroczystą liturgią w całym Kościele, nawiązująca do nocy zmartwychwstania Chrystusa.
Liturgia Wigilii Paschalnej składa się z: Liturgii Światła (Światło), Liturgii Słowa Bożego (Słowo), Liturgii Chrzcielnej (Woda), Liturgii Eucharystycznej (Uczta) i na koniec ma miejsce procesja rezurekcyjna (Świadectwo).
Podczas Liturgii Światła z ogniska palącego się przy kościele odpala się paschał, który stopniowo wprowadzany jest do kościoła. Światło wnoszone do świątyni symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa, który jest Światłością Świata. Światła w kościele stopniowo są włączane.
Po Liturgii Słowa Bożego, kiedy wierni wsłuchują się między innymi czytania z Księgi Wyjścia o wyjściu Narodu Wybranego z Egiptu, epistoły oraz ewangelii o zmartwychwstaniu Chrystusa.
Szczególnie ważne w Liturgii Słowa są dwa śpiewy: Gloria, któremu towarzyszy bicie dzwonów (tzw. rozwiązanie dzwonów) oraz pojawia się dźwięk organów, a które symbolizuje przejście (pascha) ze Starego Przymierza do Nowego Testamentu, oraz aklamacja Alleluja, która pojawia się w Liturgii pierwszy raz od początku Wielkiego Postu.
Ostatnią częścią Liturgii Wigilii Paschalnej jest uroczysta procesja rezurekcyjna, ogłaszająca całemu światu radosnej wieści o zmartwychwstaniu Pana.
fot. Grzegorz Kołodziej