Wigilia Paschalna » nowabiala24.pl

Wigilia Paschalna

Zwieńczeniem Triduum Paschalnego jest Wigilia Paschalna, będąca najbardziej uroczystą liturgią w całym Kościele, nawiązująca do nocy zmartwychwstania Chrystusa.

Liturgia Wigilii Paschalnej składa się z: Liturgii Światła (Światło), Liturgii Słowa Bożego (Słowo), Liturgii Chrzcielnej (Woda), Liturgii Eucharystycznej (Uczta) i na koniec ma miejsce procesja rezurekcyjna (Świadectwo).

Podczas Liturgii Światła z ogniska palącego się przy kościele odpala się paschał, który stopniowo wprowadzany jest do kościoła. Światło wnoszone do świątyni symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa, który jest Światłością Świata. Światła w kościele stopniowo są włączane.

Po Liturgii Słowa Bożego, kiedy wierni wsłuchują się między innymi czytania z Księgi Wyjścia o wyjściu Narodu Wybranego z Egiptu, epistoły oraz ewangelii o zmartwychwstaniu Chrystusa.

Szczególnie ważne w Liturgii Słowa są dwa śpiewy: Gloria, któremu towarzyszy bicie dzwonów (tzw. rozwiązanie dzwonów) oraz pojawia się dźwięk organów, a które symbolizuje przejście (pascha) ze Starego Przymierza do Nowego Testamentu, oraz aklamacja Alleluja, która pojawia się w Liturgii pierwszy raz od początku Wielkiego Postu.

Ostatnią częścią Liturgii Wigilii Paschalnej jest uroczysta procesja rezurekcyjna, ogłaszająca całemu światu radosnej wieści o zmartwychwstaniu Pana.

fot. Grzegorz Kołodziej

 
Failed to get data. Error:
Quota exceeded for quota metric 'All requests' and limit 'All requests per day' of service 'photoslibrary.googleapis.com' for consumer 'project_number:965144024311'.

Komentowanie jest wyłączone.