Przekopali się pod Białką » nowabiala24.pl

Przekopali się pod Białką

W niedzielę trzeciego maja zakończył się przewiert pod korytem rzeki Białki – łącząc Nową Białą z Krempachami. Przewiertem zostaną poprowadzone ścieki z budowanej sieci kanalizacyjnej w Nowej Białej do oczyszczalni ścieków w Krempachach.

Jak mówi Sławomir Szewczyk (kierownik robót firmy PPI Chrobok S.A.) dla krempachy.pl, prace w tym miejscu prowadzone są już od 72 dni. Początkowo pracowała tylko jedna zmiana, ale w głównej fazie, gdy przystąpiono do wiercenie, prace były prowadzone 24 godziny na dobę. Jak podkreślał, gruba, mierząca 1000 cm średnicy rura, zakotwiczona została już wybudowanej z grodzic stalowych komorze odbiorczej zlokalizowanej przy tartaku w Nowej Białej.

Fot. Sławomir Pęcak

Pod dnem rzeki Białki została poprowadzone rura o średnicy DN 1000, w której w – w kolejnym kroku – zostaną poprowadzone dwie rury, którymi będą transportowane ścieki na drugą stronę rzeki. Pusta przestrzeń pomiędzy zostanie wypełniona betonem. Tę pracę wykona już inna firma.

– Komora jest już zalana. Rura znajduje się na głębokości ok. 3 m pod rzeką. Teraz pozostało nam jedynie usunięcie 90-metrowego odcinka niepotrzebnej, roboczej rury, a następnie zalanie miejsca po nim zaczynem cementowym tak, żeby teren się nie zapadał – tłumaczył Sławomir Szewczyk dla krempachy.pl

Sołtys Krempach Józef Pietraszek zastanawia się, czy nie byłoby możliwości pozostawienia wolnej przestrzeni w budowanym przekopie. Można byłoby ją udostępnić innym podmiotom, by w przyszłości poprowadzić tym przewiertem gazociąg, czy inne instalacje. Prośbę przedstawił Wójtowi Gminy Nowy Targ Janowi Smarduchowi.

opracowanie własne, na podstawie K. Waniczek krempachy.pl

 
Failed to get data. Error:
Quota exceeded for quota metric 'All requests' and limit 'All requests per day' of service 'photoslibrary.googleapis.com' for consumer 'project_number:965144024311'.

Komentowanie jest wyłączone.