TVP3 Kraków: W Nowej Białej mają dość szamba, czekają na oczyszczalnię » nowabiala24.pl

TVP3 Kraków: W Nowej Białej mają dość szamba, czekają na oczyszczalnię

Kronika TVP3 Kraków: „Mieszkańcy Nowej Białej na Podhalu z niecierpliwością wyczekują uruchomienia oczyszczalni ścieków w Krempachach. Możliwość przyłączenia domów do sieci kanalizacyjnej to dla nich podwójna korzyść – ekologiczna i poprawiająca jakość życia.”

W materiale przygotowanym przez redaktorkę Klaudię Majerczyk dla Kroniki emitowanej w kanale TVP3 Kraków, budowę sieci kanalizacyjnej w Nowej Białej skomentowała sołtys wsi Nowej Białej Krystyna Węglarz, wójt gminy Jan Smarduch oraz mieszkanka Maria Jerdonek.

Materiał z Kroniki emitowanej o godzinie 18:30 w dniu 15 października 2020 roku można obejrzeć na stronie internetowej TVP3 Kraków, link tutaj.

– Używa się coraz więcej wody, wszystkiego. Szamba w niektórych domach coraz szybciej się zapełniają, co jest utrudnieniem. Mając na uwadze siebie, trzeba co tydzień patrzeć czy jest szambo zapełnione, i trzeba dzwonić po pana, który to wywozi – mówi w materiale sołtys Krystyna Węglarz.

zrzut ekranu, na zdjęciu Krystyna Węglarz sołtys wsi Nowej Białej [fragment materiału K. Majerczyk dla Kronika TVP3 Kraków 15.10.2020, godz. 18:30]

– Z tym był zawsze problem. Były interwencje sąsiedzkie, jak i też wędkarzy na przykład, bo te ścieki dostawały się również do rzeki czy w pobliże rzeki. Były z tym problemy, we wszystkich miejscowościach. Jak są miejscowości mniej zurbanizowane, bardziej rozproszona zabudowa, to jest mniejszy z tym problem – wyjaśnia wójt Jan Smarduch.

zrzut ekranu, na zdjęciu Jan Smarduch wójt gminy Nowy Targ [fragment materiału K. Majerczyk dla Kronika TVP3 Kraków 15.10.2020, godz. 18:30]

Reporterka stwierdza, że: „zarówno w Krempachach, jak i Nowej Białej rozproszonej zabudowy nie ma. Wręcz przeciwnie – leżące nad rzeką Białką i zbiornikiem Czorsztyńskim miejscowości liczą po około półtora tysiąca mieszkańców. I choć w Krempachach część z nich od roku może już korzystać z nowej sieci kanalizacyjnej, to pozostali ukończenia wszystkich prac nie mogą się doczekać”.

„Gdzie te nieczystości, to wszystko. Musi być tutaj oczyszczalnia. Krempachy są zadowolone z tego i my też czekamy. Na prawdę czekamy na to żeby była. Jak najszybciej nawet” mówiła mieszkanka Nowej Białej, Maria Jerdonek.

zrzut ekranu, na zdjęciu Maria Jerdonek mieszkanka Nowej Białej [fragment materiału K. Majerczyk dla Kronika TVP3 Kraków 15.10.2020, godz. 18:30]

– Prace z montażem kolektorów praktycznie są zakończone. Pozostaje ostateczne wykończenie tego tunelu pod Białką, który musi zostać zalany takim piano-betonem. Muszą zostać uruchomione przepompownie, które te ścieki z Nowej Białej będą przeprowadzały popod dnem Białki w kierunku oczyszczalni, do Krempach. – mówił wójt Jan Smarduch.

Na koniec reportażu, reporterka dodaje: „Prace mają zakończyć się w tym roku. Przyłączenie domów do sieci będzie jednak możliwe dopiero na wiosnę. Koszt całej inwestycji to prawie 34 miliony złotych”.

Opracowano na podstawie: Kronika TVP3 Kraków z dnia 15.10.2020 roku [1]

Komentowanie jest wyłączone.