W niedzielę 11 lipca w Wiejskim Domu Kultury w Krempachach odbyła się pierwsza odsłona Gminnego Konkursu Potraw Regionalnych Góralskie Jadło. To już 48 edycja tego smakowitego konkursu w naszym regionie.
W tym roku decyzją Józefy Kuchty – dyrektorki Gminnego Ośrodka Kultury, konkurs podzielono na 3 etapy. W tym pierwszym, „krempaskim” etapie, zaprezentowało się pięć kół z terenu gminy Nowy Targ. Przyjechały gospodynie z Dursztyna, Dębna, Harklowej, Nowej Białej i z Krempach.
Imprezę zainaugurowała Józefa Kuchta, a pobłogosławił ks. proboszcz Zbigniew Ścisłowicz. Z racji wprowadzonych ograniczeń co do publiczności, każde koło zaprosiło tylko ograniczoną liczbę osób. W poprzednich odsłonach tego konkursu, w degustacji mógł wziąć udział każdy gość, a wstęp był wolny.
Zaprezentowane potrawy oceniło jury w składzie: Mariusz Zygmond – szef kuchni i restaurator „Góralskiego Zwyku”, Józefa Guziak – wiceprzewodnicząca Rady Powiatu i Anna Krzysztofek.
Gospodynie z Nowej Białej w składzie: Helena Majerczak, Katarzyna Gawenda, Anna Bendyk, Monika Bednarczyk, Maria Kurnat, zaprezentowały takie smakołyki: fizoły, kwaśnica na wyndzonce, gulaś śpiski. Przystawki i dodadaki to: tworoźnik, jajeśnica na twardo, chlyb, moskole, pałacinki ze syrym, kiełbasa zapiekano, kiska, oscypek, korboce. Nie zabrakło oczywiście pysznych nalewek, soków i herbat: zielony orzech, wino owocowe, kompot z torek, sok z pokrzywy, herbata ziołowo, macierzanka, herbata z miynty, herbata z kwiatu głogu i sokiym z cornego bzu. Słodkie przyjemności: ciasto uciyrane, piernik, syrnik tarty. W sumie zaprezentowano 23 potrawy i napoje.
Jury doceniło i wyróżniło trzy potrawy zaprezentowane przez gospodynie z Nowej Białej: fizoły ze śliwkami (danie główne), kiske (przekąska), herbatę z macierzanki (napój).
W tym roku dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej Józefa Kuchta każde koło nagrodziła i uhonorowała kwotą 1000 zł. – Żeby nie było babskiej wojny, dostaniecie wszystkie po równo – żartowała.
A po oficjalnej części konkursu był czas na rozmowy, radosne smakowanie zastawionych stołów i śpiew.
źródło: krempachy.pl, dusztyn-spisz.pl
fot. Krystyna Waniczek
Protokół komisji degustacyjnej na Konkursie Potraw Regionalnych w Wiejskim Domu Kultury w Krempachach – 11.07.2021r
Komisja w składzie:
1. Mariusz Zygmund – przewodniczący
2. Józefina Guziak – członek
3. Anna Krzysztofek – członek
po skosztowaniu potraw przygotowanych przez gaździny z 5 Kół Gospodyń Wiejskich miała niełatwe zadanie, ponieważ pięknie udekorowane stoły uginały się od smakołyków.
Panie przygotowały szeroki wachlarz potraw, wśród nich dania gorące, przystawki, napoje, sery, mięsa i wędliny. Na dobre trawienie znalazły się także kropelki zdrowotne.
Jury po burzliwej naradzie postanowiło uhonorować wszystkie koła a spośród zaprezentowanych potraw komisja wyróżniła w każdym kole po 1 daniu głównym, 1 przekąsce i 1 napoju.
KGW Nowa Biała (23 potrawy)
– danie główne – Fizoły ze śliwkami
– przekąska – kiska
– napój – herbata z macierzanki
KGW Krempachy (10 potraw)
– danie główne – piecono jagnięcinka
– przekąska – chleb ze smolcem
– napój – syrop sosnowy
KGW Dursztyn (36 potraw)
– danie główne – śpisko zufka
– przekąska – gałuski z bryndzom i bockiem
– napój syrop na krzypanie
KGW Dębno (31 potraw)
– danie główne – pyncok z grochym na spacerówkach( świńskich ratkach)
– przekąska – jagnięcina na dziko
– krachel
KGW Harklowa (21 potraw)
– danie główne – polywka grzybowa
– przekąska – baba drożdżowa z makiem
– woda z miętom, imbirym, cytrynom i miodem.
Każde koło otrzymało dyplom i nagrodę pieniężna w wysokości 1000,- złotych.
Komisja gratuluje wszystkim gospodyniom zaangażowania , pomysłowości i podkreśla, że na każdym stole wśród tradycyjnych potraw regionalnych nie zabrakło swojskiego chleba, moskoli i smolcu. Z radością podkreślamy, że dzięki Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich tradycja kuchni regionalnej nie zanika i można się nią zachwycać przy różnych okazjach. Wszystkie Panie zaprezentowały się w kolorowych strojach regionalnych a dopełnieniem tego święta były przyśpiewki w ich wykonaniu. Każde koło otrzymało dyplom i nagrodę pieniężną w wysokości 1000,- złotych.
Jeszcze raz gratulujemy i życzymy wytrwałości w pracy w Kołach Gospodyń Wiejskich.