Oświetlenie uliczne będzie wyłączane. Element oszczędności » nowabiala24.pl

Oświetlenie uliczne będzie wyłączane. Element oszczędności

Urząd Gminy Nowy Targ ogłosił na swojej stronie na Facebooku, iż od października będzie miało miejsce planowe wyłączenie oświetlenia ulicznego w godzinach nocnych.

Oświetlenie uliczne będzie wyłączne w godzinach od 22:00 do 5:00 rano następnego dnia. Latarnie będą włączane wyłącznie od zmierzchu do godziny 22:00 oraz od 5:00 do świtu.

Ma to związek z prawie siedmiokrotnym wzrostem kosztów energii elektrycznej, a także regulacjami prawnymi nakładanymi na organy administracji publicznej, które zobowiązywane są do ograniczenia zużycia energii.

Ceny opału również w górę

Urząd Gminy Nowy Targ ma również problemu z innymi źródłami energii, w tym ciepła. Większość przetargów na opał dla szkół i budynków użyteczności publicznej gminy, zostały unieważnione z uwagi na zbyt wysokie ceny.

Początkiem września Gmina Nowy Targ unieważniła przetarg na dostawę węgla, w tym ekogroszku do szkół podstawowych. Gmina zamierzała przeznaczyć 130 000 złotych na zakup 70 ton węgla do szkół. Natomiast najniższa zaproponowana cena, to 326 316 złotych (4 661,70 zł brutto za tonę). Podobnie było z ekogroszkiem, gdzie najniższa zaproponowana cena za jedną tonę to 4 661,70 zł brutto. Na ten cel planowano w sumie przeznaczyć 150 000 złotych na zakup 100 ton ekogroszku.

Z problemem wysokich cen muszą się liczyć również mieszkańcy, gdzie na składach opału, ceny węgla biją kolejne rekordy. Teraz trzeba zapłacić najmniej 3500 – 3800 zł za tonę. Jest również bardzo duży problem z dostępnością węgla na składach, a gdy już jest, to nierzadko jest on kiepskiej jakości. Jeszcze rok, dwa lata temu wysoką ceną było 800 złotych za tonę węgla.

Komentowanie jest wyłączone.