Most w Trybszu gotowy wcześniej niż planowano. Otwarcie w poniedziałek » nowabiala24.pl

Most w Trybszu gotowy wcześniej niż planowano. Otwarcie w poniedziałek

Nowo wybudowany most na rzece Białce w Trybszu został zakończony przed planowanym terminem i przechodzi ostatnie odbiory. Jego oficjalne otwarcie odbędzie się w poniedziałek, 24 lipca, o godzinie 14:00. Inwestycja ta była szczególnie istotna, ponieważ stary most, który służył jako przeprawa drogowa między Spiszem a Podhalem, był już niewystarczający dla rosnącego ruchu w regionie.

Budowa nowego mostu rozpoczęła się w marcu ubiegłego roku, ale jej początki były obwarowane wyzwaniami. Pierwotnie planowano rozpoczęcie prac w lipcu 2021 roku, ale z uwagi na obawy mieszkańców Trybsza przed utrudnieniami i uciążliwymi objazdami, podjęto decyzję o budowie tymczasowego mostu zastępczego przez wojsko. Protesty lokalnych mieszkańców przyczyniły się do tego rozwiązania.

Stary, stalowy most na Białce został zdemontowany, a na jego miejscu powstała nowa, znacznie szersza przeprawa. Nowy most ma szerokość 15 m, z czego 7 m zajmuje sama jezdnia, co stanowi znaczną poprawę w porównaniu do wcześniejszej konstrukcji, której jezdnia miała maksymalnie 4,5 m szerokości. Nowa konstrukcja oparta jest na żelbetowej łuku, do którego podwieszona jest płyta z dodatkowymi cięgnami o długości ponad 30 km. Długość przęsła wynosi około 90 metrów, umożliwiając płynne i bezproblemowe przejście większej liczby pojazdów.

Decyzja o budowie nowego mostu spotkała się z kontrowersjami. Mieszkańcy odrzucili pierwotne rozwiązania, takie jak wyznaczenie uciążliwych objazdów przez Czarną Górę czy Falsztyn, a także budowę drogi objazdowej, na którą nie zgadzali się mieszkańcy Krempach. Władze powiatu nie zamierzały inwestować w tymczasową przeprawę za 3-4 miliony złotych, uznając to za marnowanie pieniędzy. Ostatecznie premier Mateusz Morawiecki wyraził zgodę na wypożyczenie gminie Łapsze Niżne z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, tymczasowego mostu, co umożliwiło rozpoczęcie prac nad nową konstrukcją.

Otwarcie nowego mostu na Białce to nie tylko ważne osiągnięcie dla społeczności lokalnej, ale także istotny krok w modernizacji infrastruktury tego regionu. Dzięki temu mieszkańcy Trybsza i okolic będą mogli korzystać z wygodnej i bezpiecznej przeprawy, co wpłynie pozytywnie na ich codzienne życie i podróżowanie. Otwarcie nowego mostu to również symboliczne oznaczenie postępu i determinacji lokalnej społeczności w rozwijaniu swojego regionu.

Nowy most na Białce w Trybszu to znaczący postęp w porównaniu do historycznej przeprawy z lat 1912-1914, która była pierwotnie elementem planowanej linii kolejowej Nowy Targ – Kieżmark. Projekt przerwała I wojna światowa, a most po adaptacji zaczął służyć jako przeprawa drogowa łącząca Spisz z Podhalem. Teraz, dzięki nowemu mostowi, region zyskał nowoczesną i wydajną infrastrukturę, która będzie sprzyjać dalszemu rozwojowi i poprawie mobilności mieszkańców.

fot. St. Krzysztofek
zdjęcia z dnia 16.07.2023 roku

Komentowanie jest wyłączone.