Na kogo w niedzielę możemy zagłosować w wyborach samorządowych » nowabiala24.pl

Na kogo w niedzielę możemy zagłosować w wyborach samorządowych

Już w tę niedzielę (7 kwietnia 2024 roku) w całej Polsce zostaną przeprowadzone wybory samorządowe, w których wybierzemy: wójtów, burmistrzów, radnych gminnych, miejskich i powiatowych, członków sejmików wojewódzkich.

Są to wybory, w których wybierzemy reprezentantów w naszych codziennych sprawach, jak to, czy i gdzie ma powstać nowy chodnik, jaką przyjąć wysokość podatków od gruntów i nieruchomości, jak ma być poprowadzona nowa droga, jakie będą stawki opłat za ścieki, wodę i śmieci, jak będzie wyglądał plan zagospodarowania przestrzennego. To są sprawy może i przyziemne, ale dotyczące nas na co dzień.

Jak głosować

Lokal wyborczy

Osoby przypisane do spisu wyborców w Nowej Białej, oddają swój głos w lokalu wyborczym zlokalizowanym w Nowej Białej przy ulicy Głównej 6 (budynek Szkoły Podstawowej w Nowej Białej. Jest to Obwodowa Komisja Wyborcza numer 7.

Lokal wyborczy będzie czynny w godzinach od 7:00 do 21:00.

Niezbędne dokumenty

Idąc do lokalu wyborczego, trzeba zabrać dokument tożsamości: dowód osobisty lub paszport ze zdjęciem. Może to być także książeczka wojskowa ze zdjęciem, potwierdzająca tożsamość wyborcy – precyzuje Państwowa Komisja Wyborcza.

Jak oddać ważny głos

Głosowanie polega na postawieniu znaku „X” (stanowiącego co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata.  Znak X stawia tylko przy nazwisku jednego kandydata. Instrukcja jak głosować znajduje się na dole karty.

Kogo wybieramy

W wyborach, mieszkańcy Nowej Białej, otrzymają cztery karty do głosowania:
1) wybór radnego do Rady Gminy Nowy Targ (stawiamy X przy jednej osobie) – karta na szarym tle,
2) wybór wójta Gminy Nowy Targ (stawiamy X przy jednej osobie) – na różowym tle,
3) wybór radnego do Rady Powiatu Nowotarskiego (stawiamy X przy jednej osobie) – na żółtym tle,
4) wybór członka Sejmiku Województwa (stawiamy X przy jednej osobie) – na niebieskim tle.

Lokale wyborcze będą czynne w niedzielę 7 kwietnia 2024 roku od godziny 7:00 do godziny 21:00.

Na kogo możemy zagłosować

Wszystkie osoby, na które możemy jako mieszkańcy Nowej Białej zagłosować, znajdują się na stronie wybory.gov.pl.

Wybory do Rady Gminy Nowy Targ

W naszym okręgu wyborczym, który obejmuje miejscowości: Dębno, Dursztyn, Harklowa, Knurów, Krempachy, Nowa Biała, Szlembark, wybierzemy w sobie pięciu radnych. Dlatego warto zagłosować na osoby z naszej miejscowości! Wybierzmy swoich reprezentantów stawiając znak X przy nazwisku tylko jednej osoby.

O pięć mandatów będzie walczyło w sumie 13 kandydatów. Ich wszystkie nazwiska znajdą Państwo na tej stronie wybory.gov.pl.

Z naszej miejscowości kandydują dwie osoby:
1. Paweł Długi (54 lata, link do profilu na Facebooku),
2. Krystyna Dębosz (43 lata, link do profilu na Facebooku).
Warto oddać głos na osobę z Nowej Białej!

Wybory Wójta Gminy Nowy Targ

W tych wyborach mamy dwóch kandydatów:
1. Grzegorz Adamczyk (wykształcenie średnie, 39 lat, z Ludźmierza; link do profilu na Facebooku),
2. Wiesław Parzygnat (wykształcenie wyższe, 54 lata, z Pyzówki; link do profilu na Facebooku).

Wybory do Rady Powiatu Nowotarskiego

W wyborach do Rady Powiatu mamy w sumie 42 kandydatów. Ich wszystkie nazwiska znajdą Państwo na tej stronie wybory.gov.pl.

Niestety w tych wyborach nie ma żadnego kandydata z Nowej Białej. Warto zatem bliżej przyjrzeć się pełnej liście kandydatów i znaleźć osobę, która najlepiej będzie reprezentowała interesy Nowej Białej. Kandydują m.in. osoby z Krempach, Gronkowa, Łopusznej.

Wyboru do Sejmiku Województwa Małopolskiego

W wyborach do Sejmiku Województwa mamy w sumie 64 kandydatów. Ich wszystkie nazwiska znajdą Państwo na tej stronie wybory.gov.pl.

Z naszej gminy w tych wyborach kandyduje tylko Marcin Kolasa (43 latek z Waksmundu; link do profilu na Facebooku), który przez wiele lat był wicewójtem Gminy Nowy Targ. Dzięki temu zna potrzeby i oczekiwania mieszkańców naszej gminy i będzie mógł je reprezentować w Sejmiku Wojewódzkim. Warto postawić znak X przy nazwisku reprezentanta z naszej Gminy.

Komentowanie jest wyłączone.