Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024: Tak głosowała Nowa Biała » nowabiala24.pl

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024: Tak głosowała Nowa Biała

W wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024 mieszkańcy Nowej Białej aktywnie wzięli udział, choć frekwencja wyniosła 26,40%. Spośród 1178 uprawnionych do głosowania, 311 mieszkańców oddało swoje głosy, co pozwala na analizę preferencji politycznych tej lokalnej społeczności.

Głosowanie w Nowej Białej

Największym poparciem w Nowej Białej cieszył się Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość (PiS), który zdobył 59,22% głosów. Wysokie poparcie dla PiS w tej miejscowości wskazuje na silne przywiązanie do konserwatywnych wartości.
Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 18,45%, co również jest znaczącym wynikiem, choć niższym niż w skali krajowej.
Trzecie miejsce przypadło Konfederacji, która uzyskała 10,68% głosów, co wskazuje na rosnące zainteresowanie prawicowymi i konserwatywnymi opcjami politycznymi wśród mieszkańców.

Pozostałe partie, takie jak Trzecia Droga Polska 2050, Lewica, Normalny Kraj, Bezpartyjni Samorządowcy oraz Polexit, zdobyły odpowiednio 8,09%, 1,29%, 0,97%, 0,65% i 0,65% głosów. Te wyniki odzwierciedlają mniejsze, ale istotne wsparcie dla różnych alternatywnych wizji politycznych.

Mandaty Europosłów i Lokalni Wyborcy

Spośród kandydatów, którzy otrzymali mandaty europosłów, kilku cieszyło się poparciem również w Nowej Białej. Beata Szydło, która zdobyła 82 głosy w Nowej Białej, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości. Jej wysoki wynik lokalny znajduje odzwierciedlenie w jej krajowym sukcesie, gdzie zdobyła mandat europosła.

Arkadiusz Mularczyk, również z PiS, zdobył 57 głosów w Nowej Białej i także uzyskał mandat w Parlamencie Europejskim. Dominik Tarczyński, trzeci w kolejności pod względem poparcia w Nowej Białej (36 głosów), również będzie reprezentował Polskę w Brukseli.

Wśród przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej, Bartłomiej Sienkiewicz, który uzyskał 22 głosy w Nowej Białej, także zdobył mandat europosła. Jagna Marczułajtis-Walczak, z poparciem 28 głosów lokalnie, również została wybrana na europosła, co świadczy o szerokim poparciu dla jej osoby zarówno w Nowej Białej, jak i na arenie krajowej.

Grzegorz Braun z Konfederacji, który zdobył 17 głosów w Nowej Białej, również uzyskał mandat, co pokazuje, że jego konserwatywne poglądy znajdują odzwierciedlenie nie tylko lokalnie, ale i szerzej w kraju.

Wyniki ogólnokrajowe

Frekwencja wyborcza w Polsce wyniosła 40,65%. W skali kraju Koalicja Obywatelska zdobyła najwięcej głosów – 37,06%, co przełożyło się na 21 mandatów. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 36,16% głosów, co dało tej partii 20 mandatów. Konfederacja uzyskała 12,08% głosów (6 mandatów), Trzecia Droga Polska 2050 – 6,91% (3 mandaty), a Lewica – 6,30% (3 mandaty). Pozostałe komitety nie zdobyły mandatów.

Podsumowanie

Wyniki wyborów w Nowej Białej odzwierciedlają silne poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości, co jest zgodne z tendencjami ogólnokrajowymi, choć w skali kraju większe poparcie uzyskała Koalicja Obywatelska. Konfederacja uzyskała znaczące poparcie zarówno lokalnie, jak i krajowo. Mandaty zdobyli również lokalni faworyci, co pokazuje, że głosy mieszkańców Nowej Białej miały realny wpływ na reprezentację Polski w Parlamencie Europejskim. Wyniki te podkreślają zróżnicowane podejście do polityki w Nowej Białej, które w dużej mierze pokrywa się z krajowymi trendami, ale z pewnymi lokalnymi odchyleniami w kierunku prawicowych ugrupowań.

Komentowanie jest wyłączone.