Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Nowej Białej » nowabiala24.pl

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Nowej Białej

Mija 45 lat działalności Służby Zdrowia w dobrze pojętym interesie mieszkańców spiskich miejscowości  Dursztyn, Krempachy, Nowa Biała. W latach 60 ubiegłego wieku, mieszkańcy wsi w zasadzie nie korzystali z opieki lekarskiej, za łóżko szpitalne trzeba było słono zapłacić. Większość mieszkańców rodziła się i umierała na domowym łóżku, w gronie najbliższej rodziny.

W 1966 roku taki stan rzeczy postanowiły zmienić zarządy Gromadzkiej Rady Narodowej w Nowej Białej i Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Krempachach. Wspólnymi siłami zaadoptowano nie zamieszkały prywatny dom w Krempachach nr. 38 (przydomek „U Kory”, dziś rodz. Galarowicz) na potrzeby medyczne (3 pomieszczenia  na 1 piętrze). Założono tzw: „Spółdzielnię Zdrowia”, której członkowie wraz z rodzinami po opłaceniu kwartalnych składek darmowo korzystali z usług pomocy lekarskiej i dentystycznej. Pozostali mieszkańcy za takie usługi musieli zapłacić oraz ustąpić pierwszeństwa w kolejce.

Pierwszymi zatrudnionymi w Spółdzielni Zdrowia byli:  lekarz-felczer p. Hercog, następnie  lekarz medycyny Andrzej Konopka oraz lekarz stomatolog Maria Rogowiec/Ślimak, do pomocy i rejestracji służyła Irena Paluch, którą w roku 1969 zastąpiła Elżbieta Surma (później Klukoszowska). Chorych przyjmowano dwa razy w tygodniu, gdyż lekarz obsługiwał równocześnie Ośrodek Zdrowia we Frydmanie.

Taki stan opieki medycznej trwał do roku 1973, kiedy to nastąpiła reorganizacja administracji Gromadzkich Rad Narodowych, małe gminy połączono w większe. Gmina Łopuszna pochłonęła GRN w Nowej Białej, administrację przeniesiono do Łopusznej do tzw. „Reśtówki”. Nowo wybudowany budynek dla GRN  świecił pustkami. Znowu po gospodarsku zadziałały  zarządy GS-u i Gminy Łopuszna, adaptując pomieszczenia dla Spółdzielni Zdrowia, którą przeniesiono do tegoż budynku.  Warunki pracy były o niebo lepsze, dużo pomieszczeń, sanitariaty z prawdziwego zdarzenia, centralne ogrzewanie. Reorganizacja nastąpiła także Służbie Zdrowia, Spółdzielnię Zdrowia przemianowano na „Ośrodek Zdrowia w Nowej Białej”.

 

W 1976 na stanowisku kierownika ośrodka i lekarza nastąpiły zmiany. Na zasłużony odpoczynek  odszedł dr Andrzej Konopka a zastąpił go dr Andrzej Kość o specjalizacji pediatra, który na tym stanowisku pracuje do dnia dzisiejszego (35 lat). Jako stomatolog pracowały tu jeszcze :  dr. Rajska-Woźniak, dr. Kudasik, i  dr. Bachulska, a pomocą  dentystyczną była Maria Długa (Tomaszkowicz) natomiast  w rejestracji pracowała Cecylia Łojek(Bryja), oraz liczne grono nie wymienionych pielęgniarek.  Prze kilka ostatnich  lat XX w. przyjmowała  także  jako specjalista chorób wewnętrznych  –  dr Modła.

W latach 1996-97  Wspólnota Urbarialna  w Nowej Białej będąc właścicielem działki dobudowała do istniejącego już Ośrodka Zdrowia,  budynek wg nowych wymogów budowlanych, który w latach następnych oddała do użytku i w dzierżawę  dla  ZOZ,  następnie po reorganizacji  Cywilnej Spółce Lekarskiej, której członkiem jest dr Andrzej Kość.

W chwili obecnej Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Gminie Nowy Targ– Ośrodek Zdrowia w Nowej Białej, zatrudnia sześć osób personelu medycznego, wykonuje podstawowy zakres   czynności medycznych, nie zatrudnia specjalistów i stomatologa, zajmuje pomieszczenia na parterze. Na górną kondygnację nie ma windy, natomiast jest dojazd dla osób niepełnosprawnych na parterze. Pomieszczenia są przestronne, korzystnie naświetlone, ogrzewanie olejowe, jest  poczekalnia dla dorosłych i dzieci, na zewnątrz wygodny parking samochodów. Kondygnacja na pierwszym piętrze i stary budynek świecą pustkami. Natomiast Punkt Apteczny prowadzony przez ajenta znajduje się 200 m dalej w prywatnym domu.

Opracowanie na podstawie Kroniki Krempach 1945-2010 oraz rozmów z mieszkańcami i byłymi pracownikami. 

Komentowanie jest wyłączone.