Parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Białej » nowabiala24.pl

Parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Białej

Parafia w Nowej Białej istniała już w 1278 roku. Ciągłość jej trwania została przerwana w okresie, gdy Horvathowie z Palocsy przeszli na luteranizm.

W roku 1632 został wybudowany drewniany kościół, na miejscu którego w roku 1748 postawiono obecny, murowany kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.Wysoka wieża na rzucie kwadratu zakończona jest falistą linią gzymsu i przykryta barokowym, cebulastym hełmem. Portal przy wejściu do zakrystii pochodzi z 1781 roku. Wewnątrz świątyni zwraca uwagę ołtarz główny rokokowy z ciekawymi posągami świętych, zwłaszcza św. Barbary i św. Apolonii ubranych w dawne stroje.

W środku obraz olejny przedstawiający męczeństwo św. Katarzyny z XVIII w.  zakryty pochodzącym również z XVIII w. obrazem „Matka Boska z Dzieciątkiem wśród aniołów”. Po bokach figury św. Piotra i Pawła. W zwieńczeniu ołtarza kompozycja snycerska przedstawiająca Trójcę Świętą w otoczeniu aniołków, obłoków i promieni.

W ołtarzu bocznym scena figuralna ofiarowania różańca św. Dominikowi i św. Katarzynie Sienieńskiej przez Matkę Boską. Z boku figura św. Jacka. W ołtarzu od strony południowej Figura Serca Jezusowego i obraz św. Małgorzaty Alacoque. Konfesjonał z 1744 roku z pięknymi ornamentami ludowymi. W skarbcu kościelnym przechowywana jest cenna monstrancja z 1766 roku fundacji Jana Wincentego Pawlaka, a wykonana przez Jana Szilassyego, znanego złotnika z Lewoczy (ciekawa, subtelna ornamentyka, wykładziny z drogich kamieni). Po lewej stronie kościoła znajduje się klasycystyczna ambona z 1831 roku z malowidłem siewcy w spiskim stroju.

Od kilku lat w każdy czwartek odprawiane jest piękne nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, podczas którego wspólnie parafianie proszą o łaski za wstawiennictwem Matki Bożej, Pana Jezusa.

Cyklicznie w naszej parafii organizowany jest parafialny konkurs na najpiękniejszą i największą palmę wielkanocną w którym udział może wziąć każdy. Rozstrzygany jest od przez jury powołane przez proboszcza w Niedzielę Palmową.

Komentowanie jest wyłączone.