fbpx

Niedziela Miłosierdzia Bożego

DRUGA NIEDZIELA WIELKANOCY
19 kwietnia 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dziś przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego. Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa najdobitniej przekonują nas o tym, że Bóg jest miłością, że potrafi jedynie kochać i przebaczać. Jako Kościół, napełnieni paschalną radością, mamy zadanie: głosić i uobecniać miłosierdzie Boga objawione w Jezusie Chrystusie, który cierpiał za grzeszny świat, prawdziwie zmartwychwstał i żywy jest pośród nas. Warto w tym miejscu przypomnieć słowa Świętego Jana Pawła II wypowiedziane w 2002 roku w Łagiewnikach: “Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście!”. Dzisiaj, w czasie epidemii, te słowa nabierają nowego znaczenia – czujemy się zagrożeni, ale pokój odnajdujemy ufając Bogu “Bogatemu w Miłosierdzie”.

2. Za odmówienie w dniu dzisiejszym Koronki do Bożego Miłosierdzia możemy zyskać odpust zupełny.

3. Dzisiaj obchodzimy też patronalne święto Caritas i rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia. Doświadczając miłosierdzia Bożego, sami powinniśmy być miłosierni dla naszych sióstr i braci. W tym trudnym czasie zatroszczmy się o najsłabszych, o starszych, samotnych i chorych – może trzeba im pomóc np. robiąc zakupy.

4. Przyszła niedziela będzie obchodzona jako Niedziela Biblijna, która rozpocznie następujący po niej Tydzień Biblijny.

W tym tygodniu patronują nam:
– w czwartek – św. Wojciech (ok. 956-997), biskup i męczennik, główny patron Polski,
– w sobotę – św. Marek Ewangelista (†98-117), według tradycji Kościoła autor Ewangelii uważanej za najstarszą, a jednocześnie najkrótszą spośród pozostałych, kuzyn św. Barnaby, towarzysz św. Pawła, a później św. Piotra.

5. Od poniedziałku 20 kwietnia obowiązują nowe przepisy dotyczące ilości wiernych w kościele – dotychczas było to maksymalnie 5 osób. Od jutra w kościele może przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych, a to oznacza, że w naszym kościele może być 20 osób. Pierwszeństwo mają wierni, którzy zamówili daną intencję mszalną. Proszę nie wchodzić do kościoła, gdy jest w nim już 20 osób, ale zachowując odległości i aktualne przepisy sanitarne, uczestniczyć we Mszy św. na zewnątrz kościoła.

Zachęcam też do codziennej modlitwy korzystając z transmisji radiowych, telewizyjnych i internetowych. Wszystkie transmitowane Msze św. są z pięknymi kazaniami, które wraz z komunią św. duchową umacniają nas w trudnym czasie epidemii.

6. Dziękuję za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę i proszę do sprzątania z kolejnych domów: Sral Jan, Kurnat Julian, Kołodziej Alojzy, Kurnat Szymon.

7. Panu Arkadiuszowi Kurnat dziękuję za nieodpłatne wykonanie konserwacji kolejnych dwóch feretronów: pierwszy to figura Matki Bożej Królowej nieba i ziemi, drugi przedstawia króla węgierskiego z dynastii Arpadów św. Władysława I – przodka powiązanego z Nową Białą króla Beli IV.

Te feretrony o wielu lat nie były używane a teraz pięknie odnowione czekają na chętnych do noszenia ich w procesjach.
W sumie pan Arek odnowił już pięć feretronów, i jak obiecał, na tym nie koniec. Bóg zapłać.

Niech Zmartwychwstały Pan, Chrystus Miłosierny zachowa nas “od powietrza, głodu, ognia i wojny”.

ks. kanonik Tadeusz Korczak

Skomentuj teraz!