Wyniki drugiej tury wyborów » nowabiala24.pl

Wyniki drugiej tury wyborów

W niedzielę 12 lipca 2020 roku w Polsce przeprowadzono drugą turę głosowania w ramach wyborów prezydenckich. O głosy wyborców i urząd prezydenta RP walczyło dwóch kandydatów: Andrzej Duda – urzędujący prezydent ubiegający się o reelekcję, oraz Rafał Trzaskowski. Poniżej zaprezentowałem wyniki wyborów z głosowania w Obwodowej Komisji Wyborczej w Nowej Białej.

Z wynikami wyborów w pierwszej turze głosowania, zapoznasz się w artykule: Jak głosowała Nowa Biała?.

Obwodowa Komisja Wyborcza Nr 7 w Nowej Białej została powołana w składzie: Krystyna Węglarz (Przewodnicząca), Ludmiła Surma (Zastępca Przewodniczącej) oraz Członkowie: Maria Kurnat, Małgorzata Łukasz, Anna Maciasz, Jolanta Plewa, Krystyna Sołtys.

Frekwencja

Do urn w drugiej turze wyborów, ostatecznie udało się 60,07% uprawionych mieszkańców Nowej Białej. Mimo częściowych informacji o frekwencji z godziny 12:00 oraz 17:00, według których mieszkańcy naszej miejscowości – spośród wszystkich sołectw w gminie – wypracowali najniższą frekwencję, udało się ostatecznie osiągnąć przyzwoity poziom. A nawet, udało się podnieść frekwencję w stosunku do wyborów w pierwszej turze. Dwa tygodnie temu do urn udało się 56,87% uprawnionych, w minioną niedzielę 60,07%.

W drugiej turze wyborów mogliśmy oddać głos na jednego z dwóch kandydatów. Wynika to z tego, iż w pierwszej turze głosowania żaden z kandydatów nie uzyskał większości głosów wyborców. W takiej sytuacji przeprowadza się drugą turę głosowania, w której udział bierze dwóch kandydatów.

Przebieg głosowania

Do urny wrzucono 677 kart, wszystkie one były ważne. Natomiast jeśli chodzi o ważność głosów oddanych na kartach, to 6 głosów było nieważnych. Na jednej karcie nie postawiono krzyżyka przy żadnym z kandydatów, a na pięciu kartach zaznaczono aż dwóch kandydatów. Dwanaście osób głosowało na podstawie zaświadczenia uprawniającego do głosowania w dowolnej Komisji Wyborczej.

Kogo wybrała Nowa Biała

Prawie trzy czwarte wyborców głosujących w Nowej Białej, swój głos oddało na Andrzeja Dudę, kandydata Zjednoczonej Prawicy (PiS). Zdobył on 74,37% głosów. Jego kontrkandydat uzyskał poparcie 172 głosujących, co stanowi 25,63% oddanych głosów.

Gdyby wynik wyborów prezydenckich zależał wyłącznie od wyborców z Nowej Białej, Andrzej Duda mógłby cieszyć się mocnym mandatem poparcia wyborców. Wynik wyborów, a dokładnie różnica między kandydatami, byłby wyraźniejszy.

Oficjalne wyniki ogólnokrajowej

Na oficjalne wyniki w skali całego kraju pozostaje nam jeszcze chwilę poczekać. Według komunikatu Państwowej Komisji Wyborczej, wciąż oczekiwane są protokoły z wynikami z kilku okręgów wyborczych w kraju i zagranicą.

Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza

Skomentuj teraz!