Kanalizacja za prawie 18 milionów złotych w Nowej Białej » nowabiala24.pl

Kanalizacja za prawie 18 milionów złotych w Nowej Białej

Gmina rozstrzygnęła przetarg na wykonanie kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Nowa Biała i Krempachy – wartość prac to prawie 18 milionów złotych!

Paweł Długi dla Tygodnika Podhalańskiego

Paweł Długi, radny z Nowej Białej, mówi dla Tygodnika Podhalańskiego, że na kanalizację mieszkańcy czekali od wielu lat.  – Jedno to ochrona środowiska. A kolejna rzecz to taka, że brak kanalizacji blokuje nam inwestycje zwłaszcza drogowe – podkreśla. Dodaje, że niektóre drogi nie były dotąd remontowane, żeby ich ponownie nie rozkopywać podczas budowy sieci. Radny podkreśla, że kanalizacja to też wygoda dla mieszkańców

W Nowej Białej powstanie trochę ponad 10 i pół kilometra sieci kanalizacyjnej z ponad 400 przyłączami. Ścieki będą przepompowane do oczyszczalni ścieków w Krempachach, pod dnem rzeki Białki, w okolicach tartaku.

Sieci kanalizacji na terenie miejscowości Nowa Biała i Krempachy wykona firma EKOINSTAL Sp. z o.o. z Suchej Beskidzkiej. Udzieli ona 60 miesięcy gwarancji na wykonane prace. Łączny koszt prac związanych z budową to 17 867 029,24 zł brutto.

Kanalizacja będzie biegła głównie pod drogami – nie jak zakładał to jeden z wariantów, gdzie kanalizacja miała biec między stajniami a stodołami. W zwartej zabudowie ulic Obłazowej i podobnie przy ulicy św. Katarzyny kanalizacja będzie biegła środkiem tych ulic. Dopiero powyżej zakładu szklarskiego na ulicy Obłazowej, gdzie zabudowa jest mniej zwarta – kanalizacja będzie biegła po obu stronach drogi.

Zobacz na mapki:

  1. Część opisowa projektu kanalizacji dla Nowej Białej,
  2. Mapa podziału miejscowości na trzy mniejsze mapy, dla poniższych trzech plików:
  3. Góra wsi – od połowy ulicy Św. Floriana/Stolarskiej w górę (w kierunku Białki Tatrzańskiej)
  4. Dół wsi – od połowy ulicy Św. Floriana/Stolarskiej w dół
  5. Odnoga ode wsi, ulicy Stolarskiej