Co trzeba wiedzieć o koronawirusie? » nowabiala24.pl

Co trzeba wiedzieć o koronawirusie?

Pokaż 1 z 14

Niniejsze opracowanie, to zbiór najważniejszych informacji dotyczących zagrożenia związanego z koronawirusem (SARS-CoV-2). Ponadto znajdziesz tutaj opracowane wskazówki jakie środki ochrony stosować, jak działa Ośrodek Zdrowia, czy informacje o zagrożeniu dla osób starszych.

Jeśli masz pytania, na które jeszcze nie znalazłeś odpowiedzi – zadaj je w komentarzu. Postaramy się znaleźć odpowiedź na nie.

Artykuł został opracowany przy współpracy z lek. Łukaszem Janikiem z Ośrodka Zdrowia w Nowej Białej.

Aby przejść do kolejnych części artykułu – użyj spisu treści lub znajdujących się na dole kwadracików z numerem strony (przejdziesz do kolejnych części).


Jak mogę się zarazić?

Koronawirus SARS-CoV-2 jest typowym wirusem oddechowym – przenosi się drogą kropelkową (podczas kichania, kaszlu, ale tez mówienia!) i drogą kontaktu z wydzielinami dróg oddechowych (np. mikroskopijne kropelki śliny) pozostawionymi w powietrzu lub na różnych powierzchniach (blaty, poręcze, krzesła i inne) i przedmiotach (talerze, kubki, sztućce) – wówczas możemy zarazić się poprzez przeniesienie cząstek wirusa naszymi rękoma na śluzówki – tj. do oczu, nosa lub jamy ustnej.

Prawdopodobne jest także przenoszenie zakażenia z matki na płód.

Kliknij poniżej na kwadracik z numerem 2, aby czytać dalej