Co trzeba wiedzieć o koronawirusie? » nowabiala24.pl

Co trzeba wiedzieć o koronawirusie?

Pokaż 12 z 14

Ograniczenia w przemieszczaniu się

Przemieszczanie się

Zgodnie z najnowszymi rozporządzeniami, wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry.

Ponadto w trakcie przemieszczania się, należy zachować 2 metry odległości – nawet względem członka rodziny i najbliższych (nie dotyczy (rodziców z dziećmi, czy osób z niepełnosprawnościami).

Przemieszczać się możesz w przypadkach:

  1. dojazdu do i z pracy (dotyczy to także zakupu towarów i usług związanych z zawodową działalnością),
  2. wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 (dotyczy to pomocy osobom przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu),
  3. załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (do czego zalicza się np., niezbędne zakupy, wykupienie lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi),
  4. wykonywania czynności związanych z realizacją zadań określonych w ustawie – Prawo łowieckie i ustawie o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz zakupu towarów i usług z nimi związanych.

Zakaz zgromadzeń i imprez

Obowiązuje zakaz wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań powyżej 2 osób. Nie dotyczy to spotkań z najbliższymi, zakładów pracy, czy miejsc (sklepy, restauracje, kościoły), gdzie wprowadzono inne ograniczenia.

Komunikacja publiczna

W środkach transportu publicznego może być zajęte maksymalnie połowa miejsc siedzących. Jeśli autobus ma 30 miejsc, to może z niego – zgodnie z regulacjami – korzystać w tym samym czasie zaledwie 15 osób.

To samo dotyczy transportu prywatnego, realizowanego np. za pomocą samochodów z dziewięcioma osobami i więcej. Ograniczenie nie dotyczy samochodów osobowych.

Granice Polski

Wprowadzone zostało ograniczenie przekraczania granic Polski przez cudzoziemców.

Granice naszego kraju mogą przekraczać tylko i wyłącznie: obywatele RP; cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP; osoby posiadające Kartę Polaka; dyplomaci; osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę; cudzoziemcy prowadzący środek transportu służący do przewozu towarów.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach, komendant placówki Straży Granicznej – po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej – może zezwolić cudzoziemcowi na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w trybie określonym w ustawie z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2020 r. poz. 35).

Kliknij poniżej na kwadracik z numerem 13, aby czytać dalej